بیس پلیت دکل چیست؟

بیس پلیت دکل چیست؟

در هر سازه قسمت بسیار مهم آن کف سازه و نحوه استحکام آن سازه بر روی زمین مسطح میباشد. در ساخت و تولید دکل های مخابراتی نیز برای اتصال سکشن دکل به فونداسیون باید از سطح یا کفی استفاده شود که اصطلاحا به آن ببیس پلیت گفته میشود. بیس پلیت ( base plate )بستگی به نوع دکل و تیپ آن متفاوت است ممکن است در یک دکل مهاری سه وجهی مثلثی شکل و در یک دکل منوپل با توجه به محاسبات  هشت ضلعی و یا دایره ای تولید شود.

تولید دکل

بیس پلیت در واقع یک صفحه مسطح از جنس فولاد است که در فونداسیون فولادی، به‌ عنوان المان واسط بین ستون و بتن قرار می‌ گیرد. این صفحه ستون باعث می ‌شود که اتصال بین ستون و بتن بهتر و قوی ‌تر برقرار شود و وزن و فشاری را که از جانب ستون به بتن وارد می ‌شود، انتقال داده و پخش شود.

انواع بیس پلیت دکل

همانطور که گفته شد تولید بیس پلیت بسته به نوع دکل تولید شده و همچنین تیپ آن متفاوت خواهد شد . نام دیگر آن صفحه زیر ستون است که با پیچ و بولت به فونداسیون و زمین محل نصب دکل فیکس شده و سکشن های دکل بر روی آن مستقر شده و مراحل نصب دکل شروع می شود .از انواع base plate در دکل منوپل میتوان به هشت ضلعی و دایره ای و در دکل های مهاری به سه وجهی یا مثلثی و چهار وجهی یا مربعی اشاره کرد .

وظیفه بیس پلیت چیست ؟

واضح و مبرهن میباشد که توانایی تحمل تنش در بتن با ستون فولادی متفاوت است و فولاد مقاومت بالاتری نسبت به بتن دارد. چنانچه از بیس پلیت استفاده گردد،میزان  فشار وارد شده به به ستون ها به ‌میزان قابل ملاحظه ای  کاهش میابد و بالانس می گردد و با پخش شدن به بتن یا فونداسیون انتقال می ‌یابد. ولی چنانچه  ‌که از بیس پلیت استفاده نگردد این فشارها منجر میگردد به این که ستون درون بتن فرو رود. فلذا از صفحه ستون به دو دلیل کلی استفاده می ‌گردد :

  • base plate در واقع عضو واسط برای اتصال ستون به پی و افزایش سطح تماس ستون و فونداسیون است.
  • base plate وظیفه تعدیل و توزیع نیروهای کششی، لنگری، خمشی، برشی و فشاری را بر عهده دارد.
  • base plate در واقع وزن سقف را تحمل می‌ کند و باعث افزایش استحکام ساختمان می ‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Shopping cart