مقدمه

فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف مثل شیشه یاپلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری داریپهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی می‌باشد، با فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیعتر در مقایسه با کابل‌های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

تاریخچه فیبر نوری

اولین کسانی که در قرون اخیر به فکر استفاده از نور برای انتقال اطلاعات افتادند، انتشار نور را در جو زمین تجربه کردند. اما وجود موانع مختلف نظیر گرد و خاک، دود، برف، باران، مه و… انتشار اطلاعات نوری در جو را با مشکل مواجه ساخت. بعدها استفاده از لوله و کانال برای هدایت نور مطرح گردید. نور در داخل این کانالها بوسیله آینه‌ها و عدسی‌ها هدایت می‌شد، اما از آنجا که تنظیم این آینه‌ها و عدسی‌ها کار بسیار مشکلی بود این کار نیز غیر عملی تشخیص داده شد و مردود ماند.

شاید اولین تلاش در سیر تکاملی سیستم ارتباط نوری به وسیله الکساندر گراهام بل صورت گرفت که در سال 1880، درست 4 سال پس از اختراع تلفن، اختراع تلفن نوری (فوتوفون) یا سیستمی که صدا را تا فواصل چندین صد متر منتقل می کرد، به ثبت رساند. تلفن نوری بر مبنای مدوله کردن نور خورشید بازتابیده با به ارتعاش در آوردن آینه ای کار می کرد. گیرنده یک فتوسل بود. در این روش نور در هوا منتشر می شد و بنابراین امکان انتقال اطلاعات تا بیش از 200 متر میسر نبود. به همین دلیل، اگرچه دستگاه بل ظاهراً کار می کرد اما از موفقیت تجاری برخوردار نبود.
ایده استفاده از انکسار (شکست) برای هدایت نور (که اساس فیبرهای نوری امروزی است) برای اولین بار در سال 1840 توسط Daniel Colladon و Jacques Babinet در پاریس پیشنهاد شد. همچنین John Tyndall در سال 1870 در کتاب خود ویژگی بازتاب کلی را شرح داد: «وقتی نور از هوا وارد آب می شود به سمت خط عمود بر سطح خم می‌شود و وقتی از آب وارد هوا می شود از خط عمود دور می شود. اگر زاویه ی پرتو نور با خط عمود در تابش از داخل آب بزرگتر از 48 درجه شود هیچ نوری از آب خارج نمی‌شود در واقع نور به طور کامل از سطح آب منعکس می شود. زاویه ای که انعکاس کلی آغاز می شود را زاویه بحرانی می نامیم.
کاکو و کوکهام انگلیسی برای اولین بار استفاده از شیشه را بعنوان محیط انتشار مطرح ساختند. آنان مبنای کار خود را بر آن گذاشتند که به سرعتی حدود 100 مگابیت بر ثانیه و بیشتر بر روی محیط‌های انتشار شیشه دست یابند. این سرعت انتقال با تضعیف زیاد انرژی همراه بود. این دو محقق انگلیسی، کاهش انرژی را تا آنجا می‌پذیرفتند که کمتر از 20 دسی بل نباشد. اگر چه آنان در رسیدن به هدف خود ناکام ماندند، اما شرکت آمریکائی (کورنینگ گلس) به این هدف دست یافت. در اوایل سال 1960 میلادی با اختراع اشعه لیزرارتباطات فیبرنوری ممکن گردید. در سال 1966 میلادی، دانشمندان در این نظریه که نور در الیاف شیشه‌ایهدایت می‌شود پیشرفت کردند که حاصل آن از کابلهای معمولی بسیار سودمندتر بود. چرا که فیبرنوری بسیار سبکتر و ارزانتر از کابل مسی است و در عین حال ظرفیت انتقالی تا چندین هزار برابر کابل مسی دارد.
توسعه فناوری فیبرنوری از سال 1980 میلادی به بعد باعث شد که همواره مخابرات نوری بعنوان یک انتخاب مناسب مطرح باشد. تا سال 1985 میلادی در دنیا نزدیک به 2 میلیون کیلومتر کابل نوری نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفته ‌است.

فیبر نوری

شرکت بدررایان جنوب با در اختیار داشتن امکانات بی نظیری همچون فیوژن (دستگاه جوش فیبر نوری) OTDR (تست و مانیتورینگ) و با استفاده از متخصصین فنی و مجرب آماده ارائه انواع خدمات مشاوره ، تجهیز، نصب، راه اندازی و پشتیبانی در این حوزه می باشند.


شرکت بدررایان برای افزایش خوشنودی مشتریان و تامین سرعت و تسهیل در انتقال اطلاعات ، سرمایه گذاری گسترده ای در این زمینه انجام داده است و ویژگی های منحصر به فردی را برای تسهیل در انتقال اطلاعات به وجود آورده است.

برای دریافت خدمات بدر رایان جنوب و همچنین مشاوره با شماره های تماس ما در ارتباط باشید

توضیحات بیشتر

مزایای فیبر نوری

  • قیمت ارزان تر
  • اندازه نازک‌ تر
  • عدم تداخل
  • ظرفیت بالا
  • مصرف برق پایین
  • اشتعال ‌زا نبودن
  • انعطاف ‌پذیر بودن
  • پهنای باند بالا
  • عدم استفاده الکتریسیته برای ارتباط

طراحی شبکه

جهت اجرای پروژه های فیبر نوری, روش های استاندارد و تجهیزات خاصی مورد نیاز می باشد که استفاده…

حفاری و کابل کشی

روال معمول حفاری شامل وارد زیر میشود: ۱-رعایت نکات ایمنی جهت شروع عملیات پیمانکاری فیبر نوری پس از…

امنیتی و پیرامونی

نظارت امنیتی و پیرامونی هوشمند شرکت بدر رایان جنوب با استفاده از تکنولوژی روز دنیا...

مفصل بندی

یکی از عملیات ها و خدمات مهم یک شرکت مفصل بندی فیبر نوری می باشد. با توجه به اینکه تولید تارهای فیبر نوری …

فیوژن

تولید کنندگان کابل های فیبر نوری، این کابل ها را در اندازه های مشخص و محدودی تولید می کنند. به همین علت در…

شوتینگ فیبر نوری

شوتینگ فیبر نوری با تجهیزات به روز دنیا از دیگر خدمات شرکت بدر راین جنوب می باشد..

تست او تی دی آر

این دستگاه یک سری پالس های نوری را به داخل شبکه فیبری تزریق می نماید و همچنین انتهای شبکه فیبر نوری …

تست فلوک

از ویژگی های دستگاه تستر فلوک DTX 1800میتوان به موارد زیر اشاره کرد: -سرعت تست بالا(۶تا ۹ ثانیه …

نصب OCDF

فیبر نوری به عنوان رابط بین سوئیچ های دارای پورت فیبر نوری و کابل فیبر نوری استفاده می شود…

بستر سازی فیبر نوری

شرکت فرابرد سامانه پایدار پیشرو در زمینه اجرای زیرساخت های فیبرنوری در این زمینه طبق استاندارد های …

Shopping cart