خوزستان-سربندر-روبروی بیمه مرکزی ایران                                                                                          
۰۶۱۵۲۲۳۲۱۶۰

بالا بردن امنیت کامپیوتر بعد از رخ دادن یک اتفاق امنیتی

ممکن است که کامپیوتر شما توسط هکرها مورد هجوم قرار گرفته باشد و یا اینکه بطور خیلی اتفاقی شما بر روی لینکی کلیک نموده اید که حاوی تروجان های خیلی خطرناک است. به هر صورت ممکن یک اتفاق امنیتی برای شما رخ داده و شما باید از ابتدا همه چیز را راه اندازی کنید ، بدین معنی که سیستم عامل و برنامه های مورد نیاز خود را مجددا نصب کنید.

در حالیکه هیچکس دوست ندارد که همه چیز را از ابتدا و آغاز انجام دهد ، اما این کار مزایایی به همراه دارد. با این کار شما ممکن است یک نسخه جدید از سیستم عامل را نصب کنید و بسیاری موارد دیگر. اما مهمتر از همه ی این موارد شما با این کار می توانید سیستم خود را دوباره امن کنید ، و این چیزی است که ما در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. ما در اینجا قصد داریم تا به شما کمک کنیم در هر مرحله ای از فرآیند پاک کردن و راه اندازی مجدد که هستید مسائل امنیتی خود را قویتر کنید.

قبل از اینکه شروع کنید

قبل از اینکه اقدام به پاک کردن و راه اندازی مجدد کامپیوتر خود نمایید ، شما در ابتدا باید چند چیز را انجام دهید. انجام دادن این مسائل باعث می شود که از اشتباهات و از دست دادن بسیاری از اطلاعات بر روی کامپیوتر خود جلوگیری کنید. یکی از این کارها این است که مطمئن شوید آیا سیستم عامل مورد نظر خود را در دسترس دارید. مسئله بعدی این است که مطمئن شوید از اطلاعات و اسناد خود در درایو دیگر هارد دیسک پشتیبانی تهیه نموده اید. گاهی اوقات برای نصب سیستم عامل و دیگر نرم افزارها نیاز به لایسنس می باشد ، دقت کنید که این لایسنس ها را در جایی بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. بطور کلی یک بازنگری بر روی اطلاعات موجود بر روی کامپیوتر خود انجام دهید.

مطمئن شوید که نسخه جدید سیستم عامل را نصب می کنید.

هنگامیکه شروع به نصب دوباره سیستم عامل خود می نمایید دقت کنید که نسخه جدید آن را نصب کنید. چرا که اگر همان نسخه قبلی را نصب نمایید ممکن است مجددا آسیب پذیر باشید. این امر به دلیل به روز نبودن پچ های امنیتی و باگ های موجود در نسخه قبلی سیستم عامل شما می باشد.

سیستم عامل خود را از یک منبع امن و مطمئن نصب کنید.

ممکن است شما اقدام به دانلود نسخه جدید سیستم عامل کنید و یا اینکه از یک جای غیر مطمئن آن را خریداری کنید. به هر حال از اصل و سالم بودن آن اطمینیان حاصل نموده و سپس اقدام به نصب سیستم عامل خود کنید.

فعال نمودن خصوصیات امنیتی در حین نصب.

در هنگام فرآیند نصب سیستم عامل سوال های بسیاری در خصوص فرآیند نصب پرسیده می شود. امکان دارد که شما تمامی موارد را بصورت پیش فرض انخاب کنید اما درباره مواردی که به مسائل امنیتی و شخصی مرتبط می شود ابتدا بدرستی مطالعه نموده و بهتر است در صورت امکان خصوصیات امنیتی را در حین نصب فعال نمایید تا پس از اتمام نصب و وارد شدن به سیستم عامل خود از امنیت بیشتری برخوردار باشید.

نصب تمامی پچ های امنیتی مرتبط با سیستم عامل.

اولین کاری که پس از بارگذاری سیستم عامل باید انجام دهید ، دانلود تمامی پچ های موجود مرتبط با سیستم عامل خود و نصب تمامی آنها می باشد. بیشتر سیستم عامل ابزاری در خصوص به روز رسانی اتوماتیک دارند ، شما می توانید از این ابزار استفاده نموده و سیستم عامل خود را از این لحاظ به روز رسانی کنید. این فرآیند ممکن است حتی چندین ساعت به طول انجامد اما از لحاظ امنیتی برای شما فوق العاده دارای اهمیت است.

نصب یک آنتی ویروس / آنتی تروجان

گام دوم پس از بارگذاری سیستم عامل و نصب و بروز رسانی پچ ها ، نصب یک آنتی ویروس و آنتی تروجان مطمئن و قوی می باشد. در این زمینه بهتر است از نرم افزارهای مشهور و اورجینال استفاده کرده و از وب سایت های معتبر آن ها را تهیه کنید. بعد از نصب آنتی ویروس و آنتی تروجان خود از به روز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

نصب آخرین نسخه از نرم افزارها و پچ های آنها.

خب حالا نوبت به نصب نرم افزارهای مورد نیاز شما رسیده است. در خصوص نصب نرم افزارها سعی کنید همانند سیستم عامل از آخرین نسخه استفاده کرده و اگر نرم افزار مورد نظر شما دارای پچ بروز رسانی می باشد آن را دانلود و نصب کنید. یکی از نرم افزارهای حیاتی ، مرورگر وب شما می باشد ، از به روز بودن آن اطمینان حاصل کنید و اگر پچ بروزرسانی برای آن منتشر شده است آن را دانلود و نصب کنید ، همچنین خصوصیات مربوط به مسائل امنیتی آن را نیز حتما فعال نمایید.

بررسی اطلاعاتی که قبلا از آنها پشتیبانی تهیه نموده اید.

قبل از اینکه اقدام به استفاده از داده های قبلی خود ، که از آنها پشتیبان تهیه کرده اید ، نمایید. بهتر است با استفاده از آنتی ویروس و آنتی تروجانی که نصب نموده اید آن را اسکن کرده و از پاک و سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

در پایان همیشه برنامه معینی برای گرفتن پشتیبان از اطلاعات خود داشته باشید و اینکه به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزارهای امنیتی خود را بررسی کنید. هیچگاه به امید اینکه نرم افزارها بطور اتوماتیک به روز رسانی می شوند نبوده و هر چند وقت یکبار خود شخصا اقدام به بررسی این کار نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید


  • سامانه ۱۹۵